Ludowy Klub Sportowy Rokita Kornatka - strona nieoficjalna

• Wyniki ostatniej kolejki:

Inna » Liga Okręgowa

Kto zasłużył na miano najlepszego piłkarza sezonu?

Nie wprowadzono danych o ostatnich meczach.

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Rokita Kornatka - Orzeł Nowa Wieś
Ładowanie...

pon.

07-2018

Odtwarzacz

Rys historyczny klubu

LKS ROKITA

KORNATKA

Początek

Początki naszego klubu to lata 60 XX wieku. Wtedy to na terenie Kornatki uaktywniali się pierwsi animatorzy sportu, a w szczególności piłki nożnej. Nie można precyzyjnie określić konkretnego dnia i miejsca powstania Rokity, ponieważ nie zachowały się żadne materiały czy też kroniki upamiętniające takowy dzień. Jednak po zebraniu relacji osób pamiętających początki Rokity, które brały czynny udział w jej powstawaniu, uznano, że Rokita powstała w 1968 roku i tenże rok został oficjalnie przyjęty jako rok powstania LKS ROKITA KORNATKA.

Od LZS Kornatka do LKS Rokita Kornatka

Pierwszym zespołem z Kornatki była drużyna juniorów występująca w rozgrywkach powiatu Myślenickiego pod nazwą Ludowy Zespół Sportowy Kornatka. W późniejszych latach postanowiono założyć seniorską drużynę. Zespół ten miał nosić nazwę LZS Rokitka Kornatka, od potocznej nazwy strumyka, który przepływa przez naszą miejscowość. Jednak w czasie zgłaszania drużyny do związku, osoba wypełniająca dokumenty przekręciła nazwę Rokitka na Rokita. Nikt z ówczesnych działaczy klubu nie zgłosił pomyłki, a nazwa ROKITA przyjęła się i została nazwą klubu. W latach 90-tych Ludowy Zespół Sportowy zmieniono na Ludow Klub Sportowym dlatego też dziś pełna nazwa naszego klubu to: Ludowy Klub Sportowy Rokita Kornatka.

Tu gdzie kiedyś stał dąb

Początkowo w Kornatce jedynym placem umożliwiającym grę w piłkę było małe boisko przy Szkole Podstawowej. Było ono jednak zbyt małe by rozgrywać na nim mecze piłki nożnej, dlatego pierwszy zespół LZS Kornatka wszystkie swe mecze rozgrywał na wyjazdach dojeżdżając na mecze do okolicznych miejscowości na rowerach. Na początku lat 60 zrodził się pomysł budowy boiska na polu obok leśniczówki zamieszkałej przez państwa Stachników na tzw. Folwarku. Nie wszyscy mieszkańcy zwłaszcza rolnicy przyjęli ten pomysł z aprobatą, a wręcz było wielu przeciwników tej inicjatywy, ponieważ szkoda im było tego terenu na boisko. Jednak dzięki determinacji pana Wojciech Piwowarskiego ostatecznie udało się przekonać wszystkich i zabrano się do pracy. Niestety teren był bardzo nie równy i wymagał zniwelowania różnicy poziomów. Z pomocą pomysłodawcą budowy boiska przyszli przedstawiciele kopalni im. Komuny Paryskiej w Jaworznie, która w tamtych czasach sprawowała opiekę nad wsią. Kilka dni mieszkańcom Kornatki w pracach pomagał spychacz wydelegowany przez kopalnie. Jednak z powodu awarii, spychacz musiał wrócić do Jaworzna nie kończąc prac, a mieszkańcy zmuszeni byli kończyć budowę boiska ręcznie.

Z budową boiska wiąże się niezwykła historia, która zapadła głęboko w pamięci wszystkim mieszkańcom Kornatki. Na polu, które wybrano pod budowę stadionu rósł wielki dąb. Aby móc zbudować boisko niezbędne było usunięcie wiekowego drzewa. Nie było to jednak jak się początkowo wydawało zadaniem prostym. Uczniowie SP wraz z nauczycielem Leśniakiem okopali drzewo i cały dzień próbowali wydobyć je z ziemi jednak ich wysiłki nie przynosiły efektów. Po ciężkim dniu zmagań zrezygnowali z dalszych prób wyrywania drzewa i postanowili spróbować dnia następnego. Nazajutrz ku zdumieniu wszystkich dąb, który jeszcze poprzedniego dnia stał twardo na ziemi leżał powalony. To wydarzenie miało symboliczne znaczenie i jeszcze bardziej z motywowało mieszkańców do pracy przy boisku.

Po wielu trudach boisko w końcu powstało i przez wiele lat było miejscem zmagań piłkarzy Rokity. Za czasów prezesury Marka Płoskonki podjęto kolejne starania w celu zniwelowania różnic poziomów murawy oraz zastąpiono drewniane bramki metalowymi. Jednak jego wygląd i jakość wciąż pozostawiały wiele do życzenia. Murawa była mała i krzywa, a różnica poziomów wynosiła ok. trzy metry. Szatniami dla piłkarzy były okoliczne drzewa, a sędziowie korzystali z gościnności pana Tadeusza Stachnika, który przez lata chętnie i nieodpłatnie udostępniał swoje mieszkanie arbitrom. Dopiero w roku 2006 obecni działacze klubu podjęli decyzję o remoncie murawy i budowie budynku klubowego, ponieważ dotychczasową siedzibą klubu była szkoła podstawowa w Kornatce, a wcześniej tę funkcję pełnił także Klub Rolnika w Kornatce. Prace przy murawie rozpoczęto w listopadzie 2006 roku. Głównym wykonawcą prac była firma Pana Sławomira Pasionka, koszty sprzętu i materiału pokrył UGiM Dobczyce, a robocizna w stu procentach była wykonana wysiłkiem sportowców i mieszkańców Kornatki.

Ludzie Rokity

Przez lata przez klub przewinęły się masy sportowców i sympatyków sportu. Prezesami Rokity byli między innymi:

• Wojciech Piwowarski

• Stanisław Gubała

• Stasik Jan

• Stasik Mieczysław

• Hujdus Władysław

• Płoskonka Marek

• Strama Mirosław

• Piwowarczyk Jan

• Piwowarczyk Wiesław

• Piwowarczyk Jan

Klub Rokita posiadał przed laty oprócz sekcji piłkarskiej także sekcję tenisa stołowego. Obecnie pozostała tylko sekcja piłkarska.